A WAGO Gélbox védi a csatlakozásokat a nedvességtől
Páralecsapódás, heves csapadék, erős vízsugarak: amikor a nedvesség találkozik az elektromossággal, rövidzárlat léphet fel. A beágyazás is lehet megoldás, most azonban a WAGO Gélbox segítségével még gyorsabban és könnyebben érhető el a csatlakozások megbízható nedvesség elleni védelme. Készen áll az azonnali felhasználásra kis- és törpefeszültségű alkalmazások széles skáláján.
Előnyök:
- Egyszerűen, gyorsan és biztonságosan használható
- Azonnal használatra kész, és később ismét hozzáférhető a csatlakozás
- Szilikonmentes
- Veszélyes anyagoktól mentes (a CLP rendelet szerint)
- Korlátlan ideig tárolható
- A Géllboxokból és a WAGO vezeték összekötőkből álló teljes rendszer megfelel a VDE-szabványnak és IPX8-tanúsítással rendelkezik
Mi a WAGO Gélbox?
A WAGO Gélbox egy kompakt doboz, szilikonmentes géllel előretöltve. A Gélbox hat méretben kapható, és IPX8 szintű nedvesség elleni védelmet biztosít a WAGO 221-es sorozatú karos vezeték összekötőihez és a 2273-as sorozatú COMPACT PUSH WIRE® vezeték összekötőkhöz. Ez a védelmi szint azt jelenti, hogy a csatlakozók teljesen védve vannak a víz ellen, és folyamatosan víz alatt tarthatók. A hagyományos kitöltőanyag vegyületek, például a poliuretán és a szilikon szintén megfelelnek az IPX8 követelményeknek.
A WAGO Gélbox megkülönböztető tulajdonsága azonban az, hogy pontosan ott védi az elektromos installációt, ahol arra szükség van - a csatlakozási pontokon - anélkül, hogy a csatlakozásokat végleg hozzáférhetetlenné tenné. A szilikon alapú géllel ellentétben a WAGO Gélbox szilikonmentes gélje szinte korlátozások nélkül alkalmazható.
A WAGO Gélbox pontosan ott védi az elektromos installációt, ahol arra szükség van - a csatlakozási pontokon - anélkül, hogy a csatlakozásokat végleg hozzáférhetetlenné tenné. A kompakt kialakításnak köszönhetően a WAGO Gélboxok könnyen illeszthetők bármilyen kötődobozba.
Hol lehet használni a Gélboxot?
A WAGO Gélbox sokféle kis- és törpefeszültségű alkalmazásban használható. Azonban a felhasználási mód kissé különbözik az egyes feszültségtartományokban. Például kisfeszültségű alkalmazásoknál (230 V) a gélboxokat kötődobozokban használják vezeték összekötőkkel együtt. Ez az egyetlen mód a kettős kábelszigetelés biztosítására az áramütés ellen, mivel csak a vezetők vannak beépítve a WAGO Gélboxba. SELV (Safety Extra Low Voltage) alkalmazásoknál kötődoboz nélkül is használhatók a vezeték összekötők a gélboxokkal.
Alkalmazási példák
-
Telepítés vizes helyiségekben (DIN VDE 0100-0705)
-
Mosóberendezések / öntözőrendszerek
-
Farmok és kertészetek (DIN VDE 0100-0705)
-
Uszodák (DIN VDE 0100-702)
-
Parkolók világítása
-
Töltőállomások és világító rendszerek kikötőkben
Hogyan kell használni a WAGO Gélboxot?
A telepítés egyszerű: nyissa ki a boxot, helyezze be a vezeték összekötőket, zárja le a boxot. Bővebben: nyissa ki a WAGO Gélboxot, helyezze be a bekötött vezeték összekötőket, és zárja le a gélboxot a két oldal összenyomásával. A gél teljesen körülzárja a csatlakozást.
A kompakt kialakításnak köszönhetően a WAGO Gélboxok könnyen illeszthetők bármilyen kötődobozba. A különböző kialakításoknak köszönhetően több vezeték összekötő helyezhető el egy WAGO Gélboxban, így további hely szabadítható fel a kötődobozban. Ha egy áramkört ki kell bővíteni, a boxok könnyen kinyithatók, és a kötés újravezetékezhető - ez fontos előny a szokásos nedvesség elleni védelmekhez képest. A régi kötések csatlakoztatott vezetékei újra felhasználhatók az új kötéseknél. Ehhez azonban új vezeték összekötőkre és Gélboxokra van szükség - a WAGO csak így garantálhatja a magas szintű védelmet.
A telepítés egyszerű: nyissa ki a WAGO Gélboxot, helyezze be a vezeték összekötőket, és zárja le a gélboxot. Bővebben: nyissa ki a WAGO Gélboxot, helyezze be a bekötött vezeték összekötőket, és zárja le a gélboxot a két oldal összenyomásával. A gél teljesen körülzárja a csatlakozást.
Miért érdemes a WAGO Gélboxot használni?
A WAGO Gélbox teljesen új lehetőséget kínál a vezeték összekötők nedvesség elleni védelmére. Ez azt jelenti, hogy a gélboxokat bármilyen csatlakozódobozban könnyen el lehet helyezni - függetlenül attól, hogy a falra vagy a mennyezetre szerelik-e őket. Mindenekelőtt megszűnik az összetevők keveréséhez szükséges idő. Másodszor, további idő takarítható meg, mert nem kell várni a keverék megszilárdulására vagy megszáradására. Továbbá, a gél nem veszélyes, mivel a vegyi anyagok közti reakció már korábban lezajlott, így a WAGO Gélbox azonnali használatra kész. A box már meg van töltve géllel, és azonnal lezárja a csatlakozást, lehetővé téve az elektromos rendszerek azonnali, gyors, egyszerű és megbízható üzembe helyezését.
A WAGO Gélboxok egyszerűen használhatók kötődobozokban, vezeték összekötőkkel együtt. Ez az egyetlen mód a kettős kábelszigetelés biztosítására az áramütés ellen.
Cellpack - minőségi gél - szilikon- és veszélyes anyagoktól mentes
A WAGO a Cellpack márkájú gél bizonyított minőségére támaszkodik. Ez a jól ismert kiöntőmassza gyártó a Gelboxot a WAGO-val közösen fejlesztette ki. Az alkalmazott Cellpack gél három fő előnyt kínál a hagyományos kiöntéshez képest. Közülük legfontosabb: a gél szilikonmentes. Ez lehetővé teszi a Gélbox használatát az ipar bármely ágazatában - még azokban is, ahol lakkokat, festékeket és más érzékeny anyagokat használnak, mint például az autóiparban. Másodszor, a szilikonmentes gél már reagált, veszélyes anyagoktól mentes, határozatlan ideig tárolható. Ez nem mondható el minden alkotóelemről, amelyekből kiöntő masszát gyártanak. Továbbá a szilikonmentes gél egyedülálló módon lehetővé teszi a felhasználó számára a csatlakozás újbóli hozzáférhetőségét- itt a kulcsszó: újbóli hozzáférhetőség.
A WAGO Gélbox biztonságos?
Az átfogó biztonság érdekében a WAGO Gélbox fejlesztői a boxból, vezeték összekötőből és gélből álló teljes rendszerre összpontosítottak. A WAGO Gélbox ugyanolyan szigorú tesztelési követelményeket teljesít, mint a WAGO vezeték összekötők, az MSZ EN 60998 szerint. A termék magas szintű biztonságát egy semleges fél is megerősíti a VDE - tesztjelentésben.
Rövidzárlat veszélye: mi okozza a nedvesség képződését?
Hogyan alakul ki a nedvesség és a pára a kötődobozban? A kondenzáció származhat például a gyors hőmérséklet-változásokból. Ez gyakran fordul elő átmeneti időszakokban, például tavasszal és ősszel, amikor a doboz belsejében lévő meleg levegő találkozik a hideg fallal, és hirtelen lehűl. Az eredmény: páralecsapódás a ház belső falán. Ezt a fizikai hatást tovább fokozza az energiaveszteség, amely növeli a hőt a külső hőmérséklethez képest.
Ezek a hőmérsékleti különbségek nyomáskülönbségekhez is vezetnek, amelyek lehetővé teszik, hogy a friss levegő újra és újra beáramoljon a csatlakozóba, bevezetve a nedvességet. Összességében jelentős mennyiségű nedvesség halmozódhat fel a csatlakozón.
De a heves esőzések vagy a közel lévő erős vízsugár is nedvességet okozhat a kötődobozokban. "A csatlakozó belsejében lévő nedvesség új áramutakat eredményezhet, és rövidzárlathoz vezethet." Ezt azonban gyakran csak akkor veszik már észre, ha védelmi készülékek működésbe lépnek.